A játék az élethelyzeteinkkel analóg tanuló terep, ahol védett közegben begyakorolhatjuk azokat a viselkedésmintákat, amelyek a leginkább szolgálják majd a harmóniát mindennapi kihívásokban is.

Rólunk

Jóna Éva Hava

AZ EGYÜTTMŰKÖDŐ (ERŐSZAKMENTES) KOMMUNIKÁCIÓ (EMK) HAZAI MEGHONOSÍTÓJA: JÓNAI ÉVA HAVA (1945–2014) 

1995-ben Jónai Éva Hava különböző innovatív oktatás-nevelési, kommunikációs, mentálhigiéniai és egészségmegőrzési módszerek magyarországi terjesztésére létrehozta a  Seal-Hungary Alapítványt. Ennek szárnyai alatt 1996 májusában megrendezték a  Keresztutak nemzetközi konferenciát, ahova Marshall B. Rosenberget meghívva először mutatkozott be az Együttműködő (Erőszakmentes) Kommunikáció Magyarországon. Marshallal való első találkozásáról Hava így emlékezik: Katartikus volt a megismerkedésem az EMK-val, amikor először találkoztam Marshall B. Rosenberggel, az EMK megalapítójával egy angliai konferencián, és megtapasztaltam, micsoda felszabadító, gyógyító ereje van az emberi kommunikációnak és az empátiának. 

1996-tól az EMK hazai megismertetése és terjesztése került Jónai Éva Hava tevékenységének középpontjába. Az általa alapított és vezetett EMK Akadémián nyitott képzéseket, előadásokat tartott, 2004-ben pedig hároméves trénerképzéseket is elindított, ahol olyan elhivatott embereket tanított, akik a saját maguk fejlődésén keresztül másoknak is tovább kívánják adni az EMK szemléletét és módszerét.

Több száz pedagógus, szociális munkás, terapeuták, coachok, cégvezetők, önmaguk és családjuk jólétéért felelősséget vállaló emberek ismerték meg rajta keresztül az EMK bölcsességét. 2001 óta tartunk az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a korábbi Oktatási és Kulturális Minisztérium által akkreditált továbbképzéseket pedagógusok számára, melynek egyik ága a Kompátia – Életkerekítő Játékokon keresztül elsajátítható és gyerekek számára is tanítható forma.

E mű fejlesztéséről ismét álljon itt egy idézet Havától: Az EMK játékkártyák ötlete 2008-ban született meg, és még ez évben el is kezdtük őket kidolgozni. Míg a játékcsomag fejlődött, fokozatosan döbbentem rá, hogy az utam spirálvonala visszavitt ahhoz, amit szenvedélyesen szeretek: közösségben együtt játszani, egyre mélyebben megismerve és megélve a kollektív tudás és tanulás csodáit.  

Amellett, hogy nagyon sok pedagógus egyénileg kezdte el használni nevelői munkája során az EMK eszközeit, néhány intézmény hivatalosan is felvette az oktatási módszerei közé. Rendszeresen képzéseket szerveznek nemcsak a tantestületüknek, de minden dolgozójuknak is, óralátogatásokra adnak lehetőséget kollégák, érdeklődők számára, illetve külföldi EMK-s testvériskolákkal tartják a  kapcsolatot. Ilyen például a Kőbányai Harmat Általános Iskola, a Göcsej Kapuja Bak Általános Iskola és Óvoda, a  Patrona Hungariae Katolikus Iskolaközpont, Budaörsön a  Kincskereső Óvoda, a  pusztaszabolcsi Zsiráf Óvoda és a Német Óvoda Budapest is.

Hava munkássága nem volt hiábavaló. 

Redő Júlia

Eredendően a táncot, az egész testet, lelket mozgásba hozó beszédet – éreztem igazán magaménak. A Magyar Táncművészeti Főiskola Néptáncpedagógus szakán szereztem diplomát.

Családot alapítva hamar rájöttem, hogy a hétköznapokban is azt a nyíltságot, szabadságot, ugyanakkor kapcsolódást szeretném áramoltatni, amit a táncban megélek. Dráma- és élménypedagógiával és többféle személyiség fejlesztő és önismereti módszerrel kezdtem foglalkozni a saját élménytől a vezető szintig, melyek társulatvezetőként a művészi munkában is hasznos segítséget nyújtottak számomra. Életre szóló, mindennapi eszközömmé az Együttműködő Erőszakmentes Kommunikáció (EMK) vált, melyet a módszer meghonosítója, édesanyám Jónai Éva Hava (1945-2014) tanítványa, majd munkatársaként ismerhettem meg.

A Kompátia – Életkerekítő játékok © megalkotásában Bende Rita grafikus, trénertársunk volt segítségünkre, a célunk pedig az volt, hogy minél könnyedebb és természetesebb módon, minél több ember számára tegyük hozzáférhetővé az érzelmi intelligencia fejlesztésnek, a közösségépítésnek és a konfliktus kezelésnek ezt a világszerte már 70 országban elterjedt módját. 

A sorozat első részének megjelenése óta indítunk a Kompátia használatát oktató képzéseket, és mindig felemelő élmény látni, ahogy felnőttek, gyerekek életében hoznak örömteli perceket és életre szóló változásokat ezek a kártyák és játékok!

+36-70-451-6415

Molnár Adrien

Három évtizeddel ezelőtt ismerkedtem meg az EMK-val, de azóta is tanulom és csodálom a módszer sokoldalúságát, életemre gyakorolt hatását. A Kompátia kártyacsomag az elmúlt években tanácsadói, szupervizori, pedagógusi és tréneri munkám elengedhetetlen eszközévé, mondhatnám Társammá vált.

A Kompátia kártyákat mind egyéni, mind csoportos munkafolyamatokban használom, és teljes meggyőződéssel állíthatom, hogy rengeteg felismerést nyújtottak a résztvevők számára, konfliktusokat tudtunk megoldani vele és megértettük az egyes helyzetekben szereplők működését, motivációját.

Tízedik éve dolgozom szupervizorként, korábban nevelőtanár voltam gyermekotthonban és szenvedélybeteg tanácsadói végzettségemmel a drogmegelőzés területén szereztem tapasztalatot.

Jelenleg egyéni szupervíziót tartok a szakmai életükben valamilyen nehézséggel kűzdőknek (pl. kiégés, munkahelyi konfliktus, szakmaváltás), segítő beszélgetést vagy coachingot azoknak, akik egyéb életvezetési kérdéssel fordulnak hozzám. 

Szeretek fiatalokkal, kamaszokkal is foglalkozni, akár pályaválasztási témában, akár személyes életükkel kapcsolatban keresnek meg. 

Egyetemi keretek között pályaorientációs tantárgyat és kommunikációs tréninget tartok leendő és felnőttképzésre járó pedagógusoknak.

Egyéni konzultációt az alábbi témákhoz ajánlok: kommunikációs nehézségek, hivatásbeli kérdések, önismereti, nevelési, életvezetési dilemmák. A beszélgetések során a Kompátia kártyák fontos szerepet kapnak, elősegítve a mélyebb megértést és a személyes megoldás megtalálását.

+36-20-545-3363

Bende Rita

Gyerekkoromat végigkísérte a  rajzolás, az alkotás, a  kreativitás. Nem terveztem a  pályámat, hogy mi leszek, ha nagy leszek. Nem tudtam. Arra emlékszem, amikor gimnáziumban németórán fogalmazást kellett írnom „az én álomfoglalkozásomról”, és a rajzfilmes szakmáról írtam, de talán nem is gondoltam komolyan. Azt sem tudtam, hogy lehet az emberből rajzfilmes… Aztán az élet úgy hozta, hogy érettségi után édesanyám egy pályázati felhívást ajánlott a figyelmembe a Pannónia Filmstúdióba. Jelentkeztem, felvettek egy tanfolyamra. Itt tanultam Dargay Attilától, nemcsak animációt, hanem azt is, hogyan keltsek életre egy figurát. Mindig azt mondta, „akkor jó, amikor már visszabeszél a  papírról”. Megszerettette velem a  figuratervezést. Húsz évig dolgoztam rajzfilmes mozdulattervezőként. 2006-ban megismerkedtem az EMK módszerével és rajta keresztül Havával. Kezdetben tréningjein vettem részt, majd egyre erősebben megfogalmazódott bennem, hogy szeretném én is trénerként továbbadni mindazt, amit általa megismertem. Az emberek és a  kommunikáció felé fordulásom felváltotta a rajzfilmezést. Amikor Hava felkért, hogy segítsek a kártyák rajzolásában, nagy örömmel vetettem bele magam a tervezésbe, mert ebben összekapcsolódik életem két fontos területe. Öröm számomra, ha kis figuráim megszólalnak és megszólítanak, és legfőképp, hogy segíthettem velük az EMK könnyedebb, kézzelfoghatóbb tanulásában. Jelenleg EMK-trénerként dolgozom, és mellette gyermekszobákat festek, dekorálok saját figuráimmal.

+36-70-637-0520

Szász Zsófia

Belenőttem a Kompátia – Életkerekítő Játékok készítési folyamatába, mert ezt édesanyám, Redő Júlia és nagymamám, Jónai Éva Hava hozták létre. Azóta is bármihez kezdek fontos számomra, hogy használjam az EMK eszközét, hogy úgy tudjam kifejezni magam, hogy kíváncsi legyek, és befogadható legyen a mondandóm.

Kortárstáncos, koreográfus és pék vagyok. Egyre többet vagyok asszisztens a Kompátia – Életkerekítő Játékokkal EMK-t tanító workshopokon anyukám mellett.

2022-ben készítettem egy „merengő” kártyapaklit, a Lapokat. A Lapok játékmenete táplálkozik az EMK módszeréből, és a Kompátiáéból is, merthogy a játékosságot a spirituális fejlődés egyik alap lépcsőfokaként kezeli. Hasonlóan egy jóskártyához, a paklit használva megfogalmazhatjuk a kérdésünket, a kihúzott lapokkal bekapcsolhatjuk az asszociációs és intuitív képességeinket, és így válaszra találhatunk. Újdonság viszont, hogy a húzott lap grafiákáját lemásolva, és rajzunkat a vágyott elmozdulás felé átalakítva, új képet alkothatunk! Így mozgósíthatjuk a cselekvő, kreatív erőinket, mintát teremthetünk magunknak a kívánt irányba lépéshez.

Ha felkeltette az érdeklődésedet, nézd meg az instagram oldalát: https://www.instagram.com/l.a.p.o.k/

Fodor Anita

Fodor Anita vagyok, a Kompátival kapcsolatos adminisztratív feladatok elvégzésében segítkezek. Elsősorban a weboldara érkező rendelések feldolgozásában, számlázásában, illetve postázásában.

Szabadidőmben gyermekek részére készítek 3D-s fali dekorációkat. Ha van kedved látogass el hozzám. Az ehhez a munkámhoz tartozó weboldalam címe: www.fodan.meska.hu

+36-20-410-1655

Scroll to Top
Scroll to Top